Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Podlaska chata

Artykuly / Puszcza Białowieska
Data: 09 Lis 2014 - 20:01
Miejscowości w regionie Puszczy Białowieskiej mają głównie zabudowę drewnianą. TuDOMtejsze domy charakteryzują się wysokimi dwuspadowymi dachami i stosunkowo niskimi ścianami. Przykładem takiej zabudowy jest do we wsi Nowoberezowo. (Patrz:www.inka.bialowieza.com)
Podlaska chata

Bogactwo zdobień było wyznacznikiem zamożności gospodarza. Pięknie malowane trójkolorowe okiennice to także charakterystyczny element krainy Podlasia. Bogactwo zdobień motywami roślinnymi występuje w dużej ilości w nadokiennikach oraz na narożach. Do najbardziej dekoracyjnej części budynku należy ganek. Ma o­n charakterystyczny wuspadowy daszek a wewnątrz są dwie ławeczki. Ganki często są całkowicie zabudowane i oszklone. Do ich zdobień używano szybek w różnych kolorach, co dodatkowo wzbogacało wygląd całego domu. Nierozerwalnie związane z domem są piękne ogródki kwiatowe. Rosną tu malwy, piwonie, nawłocie,lilie, marcinki. Usytuowane przed domem od strony ulicy podkreślają piękno domów. Z siedliskiem nierozdzielnie wiąże się ogród. Te dawne dzieliły się na: zielnik, warzywnik i sad. W zielniku uprawiano rozmaryn, szałwię, rutę, dziki szczaw, lebiodę. W warzywniku dominowały buraki, marchew, groch i dynie. W sadzie rosły śliwy, grusze, jabłonie. Był o­n także miejscem gdzie stały ule. Wnętrze Podlaskiej chaty to przede wszystkim przechodnie pokoje. W domu „chodziło się naokoło”. Serce domu to duża kuchnia z piecem chlebowym z zapieckiem.

Pokój z piecem


Przejściowy pokój z piecem

Bogactwo zdobień było wyznacznikiem zamożności gospodarza. Pięknie malowane trójkolorowe okiennice to także charakterystyczny element krainy Podlasia. Bogactwo zdobień motywami roślinnymi występuje w dużej ilości w nadokiennikach oraz na narożach. Do najbardziej dekoracyjnej części budynku należy ganek. Ma o­n charakterystyczny dwuspadowy daszek a wewnątrz są dwie ławeczki. Ganki często są całkowicie zabudowane i oszklone. Do ich zdobień używano szybek w różnych kolorach, co dodatkowo wzbogacało wygląd całego domu. Nierozerwalnie związane z domem są piękne ogródki kwiatowe. Rosną tu malwy, piwonie, nawłocie,lilie, marcinki. Usytuowane przed domem od strony ulicy podkreślają piękno domów. Z siedliskiem nierozdzielnie wiąże się ogród. Te dawne dzieliły się na: zielnik, warzywniki sad. W zielniku uprawiano rozmaryn, szałwię, rutę, dziki szczaw, lebiodę. W warzywniku dominowały buraki, marchew, groch i dynie. W sadzie rosły śliwy, grusze, jabłonie. Był o­n także miejscem gdzie stały ule. Wnętrze Podlaskiej chaty to przede wszystkim przechodnie pokoje. W domu „chodziło się naokoło”. Serce domu to duża kuchnia z piecem chlebowym z zapieckiem.

Kuchnia z piecem chlebowym

Pokoje są ogrzewane piecami kaflowymi tzw. ścianówkami, które mogą ogrzewać sąsiednie pomieszczenia. Niektóre piece miały wbudowane duchówki pełniące funkcje dzisiejszych piekarników. W obrządku religii Prawosławnej nieodzownym elementem kultu jest tzw. „światyj kutok”. Jest to zawieszona pod sufitem w kącie pokoju ikona. Święty obraz jest ozdobiony ręcznie haftowanym na płótnie „rucznikom”. Motywem zdobniczym ręcznika są przeważnie kwiaty lub kłosy zbóż.

Podwórko


Bogactwem krajobrazu kulturowego wsi Nowoberezowo są dwie cerkwie, dwie kapliczki oraz cmentarna cerkiewka. Ciekawostką parafii jest sezonowość cerkwii. W sezonie zimowym nabożeństwa odbywają się w drewnianej cerkwi pounickiej a latem w murowanej cerkwii o 9 kopułach, świadczących o bardzo wysokiej randze świątyni.

Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=817

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401