Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

XXVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI CERKIEWNEJ "HAJNÓWKA 2008"

Kultura i sztuka / "Wyszarpane nuty", czyli rzecz o muzyce
Data: 06 Maj 2008 - 10:07
Jubileusz 75-lecia Krzysztofa Pendereckiego oraz obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego – XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – „Hajnówka 2008” w Białymstoku upłynie pod znakiem tych właśnie znaczących wydarzeń. Festiwal odbędzie się w dniach 20-25 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

Jubileusz Patrona Artystycznego MFMC, jakim jest Krzysztof Penderecki, zostanie uczczony specjalnym wykonaniem „Pieśni Cherubinów” podczas Koncertu Inauguracyjnego. Utwór, napisany przez kompozytora na 60-lecie jego przyjaciela, Mścisława Rostropowicza, wykona laureat ubiegłej edycji Festiwalu – litewski chór „Vilnius” pod dyrekcją Povilasa Gylisa.

- Jubileuszowe wykonanie utworu – mówi Mikołaj Buszko, pomysłodawca i dyrektor imprezy - jest dla nas ważnym wydarzeniem i podziękowaniem za muzykę cerkiewną Krzysztofa Pendereckiego oraz patronat, jaki sprawuje nad imprezą. Jego twórczość była wszak jedną z inspiracji do organizowania MFMC.

Po „Pieśni Cherubinów” litewski chór wykona inną ważną kompozycję - „Całonocne czuwanie” Aleksandra Archangielskiego – wybitny utwór, którego fragmenty często słychać podczas prawosławnych nabożeństw, lecz bardzo rzadko prezentowany jest w całości.

Koncert nabierze dodatkowego znaczenia w kontekście obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Na jednej scenie, wspólnym głosem, ponad wszelkimi granicami, przemówią kompozytorzy wywodzący się z dwóch różnych kręgów czasowych i kulturowych – obydwaj połączeni fascynacją muzyką cerkiewną.

Dialog międzykulturowy będzie wybrzmiewał mocnym głosem podczas całego Festiwalu. Idea otwartości na wykonawców najróżniejszych kultur, ras, światopoglądów i religii sprawiła, że od jego początków w 1982 r. festiwalowa scena gościła 600 chórów wszystkich czterech stron świata, przedstawicieli kilkudziesięciu państw Europy, Azji, Ameryki i Afryki, w tym wiernych prawosławia, staroobrzędowców, grekokatolików, katolików, protestantów, wyznawców judaizmu i islamu oraz środowiska świeckie.

Również w tym roku impreza zjednoczy wszystkie rozmiłowane w muzyce cerkiewnej środowiska. Podczas przesłuchań konkursowych wystąpią chóry amatorskie i profesjonalne z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Czech, Słowacji, Gruzji,


Chór Szawnawadzkiego Monasteru
Tbilisi - Gruzja


Mołdawii, Armenii, Iranu, USA
. Wspólnie, nie zważając na żadne podziały, zaśpiewają prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, grekokatolicy, protestanci i ludzie świeccy.

Występy chórów oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego.


Wśród wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi należy wymienić XVII Koncert Muzyki Cerkiewnej w Warszawie organizowany pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i we współpracy ze Stołeczną Estradą (23 maja) oraz Koncerty Muzyki Cerkiewnej w Krakowie (21 i 23 maja). W Białymstoku kolejny raz odbędzie się koncert „Na narodową nutę” (23-24 maja), gdzie chóry zaprezentują się w swoich narodowych repertuarach. Całkiem nowym wydarzeniem będzie pokaz kilku – spośród kilkudziesięciu powstałych do tej pory – filmów dotyczących MFMC (22 maja). Jednym z nich będzie Jutrznia K. Pendereckiego w Sankt Petersburgu – artystyczna wizja rosyjskiego prawykonania w Smolnym Soborze.


XXVII MFMC – „Hajnówka 2008” organizowany jest przy współpracy Operą i Filharmonią Podlaską oraz z Zarządem Głównym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.


Patronat Honorowy nad Festiwalem sprawują Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem Artystycznym MFMC jest Krzysztof Penderecki.


Patronat Medialny nad Festiwalem sprawują Telewizja Polska i Polskie Radio (patronaty korporacyjne) oraz media lokalne.

Program: Kliknij i zobacz program festiwalu.

Strona festiwalu: www.festiwal-hajnowka.pl
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=781

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401