Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Kontrowersyjna budowa w puszczy wstrzymana

Przyroda, ekologia, ochrona środowiska / Puszcza Białowieska
Data: 22 Cze 2007 - 07:45

... Około dwa tygodnie temu na skraju Puszczy Białowieskiej pojawiły się koparki. Na tamtejszych podmokłych łąkach - siedlisku storczyków i miejscu bytowania kilku gatunków chronionych ptaków - rozpoczęły kopanie rowów melioracyjnych, przygotowując teren pod budowę siedliska. ...jame
2007-06-21, ostatnia aktualizacja 2007-06-21 19:10

Po wizji lokalnej konserwatora przyrody na placu budowy w Pogorzelcach prawnicy wojewody sprawdzą, czy wszystkie pozwolenia wydano zgodnie z prawem.

Do tego czasu inwestor - firma z Warszawy - zobowiązała się do wstrzymania prac.

Około dwa tygodnie temu na skraju Puszczy Białowieskiej pojawiły się koparki. Na tamtejszych podmokłych łąkach - siedlisku storczyków i miejscu bytowania kilku gatunków chronionych ptaków - rozpoczęły kopanie rowów melioracyjnych, przygotowując teren pod budowę siedliska. Ta część polany objęta jest ochroną w ramach sieci Natura 2000. Organizacje pozarządowe, które fakt budowania czegokolwiek w takim miejscu mocno zaskoczył, poinformowały o całym zdarzeniu wojewódzkiego konserwatora przyrody Barbarę Gołowacz. Ta też nie kryła zdziwienia - nikt bowiem budowy z jej biurem nie konsultował. A według obowiązujących dziś przepisów powinien. Dlatego w środę konserwator udał się na miejsce, by zobaczyć osobiście plac budowy i zapoznać się z dokumentami: pozwoleniem na budowę i warunkami zabudowy, które wydawały lokalne władze. Robiły to kilka lat temu, w czasie kiedy obowiązywały niespójne przepisy dotyczące ochrony przyrody. Według niektórych interpretacji budowy na obszarach chronionych nie trzeba było wówczas uzgadniać z konserwatorem. Tak właśnie uznali wtedy najpierw białowieski wójt, a później starosta hajnowski.

- Nasze biuro prawne teraz zbada, czy mieli rację. To bardzo trudna i skomplikowana sprawa. Opinię prawników powinniśmy poznać w przyszłym tygodniu - zapowiada pani konserwator. Przyznaje, że lokalizacja siedliska, które ma się składać z domu mieszkalnego i czterech budynków gospodarczych, jest bardzo kontrowersyjna. Nie chce powiedzieć, czy dałaby zielone światło komuś, kto chciałby dziś uzyskać pozwolenie na budowę w takim miejscu. Jeżeli biuro prawne urzędu wojewódzkiego uzna, że o wówczas uzgadniać z konserwatorem. Tak właśnie uznali wtedy najpierw białowieski wójt, a później starosta hajnowski.

Nie udało nam się porozmawiać wczoraj z właścicielem działki. Zabronił o­n urzędom udzielania jakichkolwiek informacji na swój temat. Wiadomo tylko, że działkę wraz z pozwoleniem na budowę kupił w tym roku najprawdopodobniej od któregoś z mieszkańców okolicznych miejscowości.

Źródło: Gazeta Wyborcza BiałystokArtykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=748

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401