Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

Dzięcioł zagrożony

Przyroda, ekologia, ochrona środowiska / Puszcza Białowieska
Data: 21 Cze 2007 - 06:11

Czy gospodarka prowadzona w Puszczy doprowadzi do zniknięcia kolejnego rzadkiego gatunku?To, czy dzięcioł białogrzbiety przetrwa w Puszczy Białowieskiej, zależy od człowieka. A konkretnie od nadleśnictw gospodarujących cennym lasem. Obecnie prowadzona gospodarka leśna jest dla tego ptaka śmiertelnym zagrożeniem.

Dzięcioł białogrzbiety jest jednym z najrzadszych gatunków dzięciołów w całej Europie, przez co został wpisany do tzw. Czerwonej Księgi, odnotowującej zagrożone rośliny i zwierzęta. Gatunek ten, zaliczany do tzw. kluczowych, produkując dziuple m.in. dla sikor i muchołówek, czy żywiąc się kornikiem i obniżając jego zagęszczenie między jedną a drugą inwazją, spełnia bardzo ważną rolę w ekosystemie leśnym. A ponieważ jego bytowanie jest mocno związane z martwymi drzewami, właśnie Puszcza Białowieska, zasobna w stare drzewostany, była dlań doskonałym miejscem do życia. Była, ale już nie jest. Systematyczna i stała eksploatacja lasu, wycinanie cennych drzew przez miejscowe nadleśnictwa, doprowadziły do sytuacji, w której ptakom zaczęło brakować miejsc żeru i gniazdowania.

Na początku lat 90. w całej zagospodarowanej części Puszczy żyło około 70 par dzięcioła. Tymczasem niedawno prowadzone przez dr Wiesława Walankiewicza (specjalistę ornitologii) badania wykazały, że w ciągu zaledwie 15 lat ich liczebność zmniejszyła się aż o 2/3! Charakterystyczne, że na obszarze parku narodowego, który jest nastawiony na ochronę, a nie eksploatację środowiska, nie zanotowano strat. W perspektywie planów urządzania lasu na terenie nadleśnictw, które do roku 2011 przewidują regularną, coroczną wycinkę 150 tys. m3 drzewa (!), oznacza to, że w najbliższych latach dzięcioł białogrzbiety stanie się gatunkiem niezwykle rzadkim.

Na działania ochronne nie jest jednak jeszcze za późno: - Wystarczyłoby – podpowiada dr W. Walankiewicz - zostawiać przynajmniej co trzecie martwe lub obumierające drzewo zakwalifikowane do wycinki. Pozwoliłoby to na utrzymanie różnorodności biologicznej na dość wysokim poziomie. Byłoby też posunięciem, które nic by nie kosztowało, a po 10 latach przyniosłoby efekty nie tylko dzięciołowi, ale też innym rzadkim gatunkom.

A tym samym – dodam za dr. Walankiewiczem – i mieszkańcom regionu. Nie zapominajmy, że corocznie do Puszczy przyjeżdża około ćwierć miliona turystów, a tym, co ich przyciąga jest właśnie jej naturalny charakter i wyjątkowe bogactwo gatunków...

Joanna Chaniło

ŹRÓDŁO: 19.06.2007 Hajnowski Kurier
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=745

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401