Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

85 lat Białowieskiego PN

Przyroda, ekologia, ochrona środowiska / Puszcza Białowieska
Data: 10 Gru 2006 - 13:29
Rozpoczęcie prac nad nową strategią ochrony i zarządzania Puszczy Białowieskiej było najważniejszym w tym roku przedsięwzięciem, od którego zależy przyszłość puszczy - ocenia dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel.

W Białowieży zakończono obchody przypadającego w 2006 roku 85-lecia istnienia BPN. To najstarszy w Polsce park narodowy.

Popiel powiedział, że jubileuszowy rok upłynął pod znakiem szerokiej debaty na temat nowej strategii ochrony Puszczy Białowieskiej i parku narodowego. Podkreślił, że widoczna stała się m.in. zmiana w nastawieniu lokalnej społeczności do obszarów chronionych. Do tej pory lokalne samorządy z powiatu hajnowskiego sprzeciwiały się rozszerzeniu BPN na całą polską cześć puszczy. Teraz łagodzą swoje stanowisko.

Popiel ocenia, że bardzo ważne są dla puszczy prace prowadzone przez specjalny zespół przy prezydencie RP. Zespół "do opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej" prezydent RP Lech Kaczyński powołał pod koniec czerwca 2006 roku.

To odpowiedź na napływające do prezydenta tysiące listów z kraju i zagranicy z prośbą o zajęcie się ochroną Puszczy Białowieskiej jako najcenniejszego obszaru przyrodniczego w Polsce.

Celem tych zmian legislacyjnych ma być lepsza, ochrona przyrody puszczy przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom możliwości korzystania z dobrodziejstw lasu.

Jednym z elementów zmian ma być program ekonomicznego wsparcia gmin.

Jednym z najważniejszych założeń nowej ustawy ma być objęcie całej polskiej części Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym, jednak o zróżnicowanych regułach ochronnych.

W parku miałyby być wydzielone cztery strefy ochronne o różnym stopniu dostępności. Pierwsza: ochrony ścisłej ( 20 proc. puszczy), druga: do rozwoju turystyki( 50 proc. powierzchni puszczy), trzecia: z możliwością pozyskiwania drewna i czwarta: ochrony krajobrazowej.

Z wyjątkiem pierwszej strefy, w całej puszczy ma być wolno zbierać grzyby czy jagody.

Początek BPN to powołanie 85 lat temu leśnictwa "Rezerwat" w miejscu najlepiej zachowanego pierwotnego fragmentu puszczy.

Dziś to obszar ochrony ścisłej parku. Nazwa BPN funkcjonuje od 1947 r. Dziś park ma powierzchnię 10,5 tys. ha.

Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany las pierwotny na niżu europejskim. Cała puszcza (po polskiej i po białoruskiej stronie granicy) zajmuje obszar 150 tys. ha, z czego 62,5 tys. ha w Polsce.

Symbolem BPN jest żubr, dla którego Puszcza Białowieska jest światową ostoją. W polskiej części żyje ich około 400. Specjaliści podkreślają od kilku lat, że żubrów w puszczy jest za dużo i szukają w tej mierze różnych rozwiązań.

Popiel poinformował, że trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia działań na rzecz ochrony żubra w ramach programu "Żubr", na który środki z UE w ramach programu LIFE pozyskał Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży.

Źródło: www.onet.pl http://wiadomosci.onet.pl/1447289,69,1,0,120,686,item.html
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=671

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401