Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

IV Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze 2006" zakończone

Kultura i sztuka / "Wyszarpane nuty", czyli rzecz o muzyce
Data: 03 Sie 2006 - 23:42
Podobnie jak jeszcze niedawno otwarte wrota wiejskiej stodoły zapraszały w swe progi – czasami na potańcówkę, choć zdecydowanie częściej aby przyjąć płody ziemi podlaskiej, jej największe bogactwo – tak dzisiaj wszystkich przyjmują Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”.

W tym roku Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce zorganizowała je już po raz czwarty – tradycyjnie w ostatnich dniach lipca (29-30.07) i w białowieskim amfiteatrze. Po raz kolejny Białowieża rozbrzmiała śpiewami różnych narodów, a scena zatrzęsła się od skocznych tańców i przytupów. Imprezę rozpoczęła piękna pieśń „Białowieżskaja Puszcza” z płyty „Pieśni o Puszczy”, po niej popłynął sygnał dany przez hejnalistów puszczańskich, a później na nutę cygańską i białoruską, ukraińską i żydowską, niemiecką i litewską, rosyjską i polską – kurpiowską zagrały zespoły z Polski i Białorusi: Zbuczanki, Przysieczanki, Rasnianaczka, Kapela Kurpiowska, Taneczny Zespół „Tandem”, Zespół Klezmerski „Shalom”, Kapela Litewska „Klumpe”, Art. Studio „Rada” i Ukraińska Grupa Folkowa „Horpyna”. Rodzynkiem wśród wszystkich artystów był Michał Skiepko – jeden z najwybitniejszych obecnie polskich śpiewaków, który wystąpił z repertuarem pieśni i arii inspirowanych folklorem.

IV Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2006” zostały zorganizowane przy współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, Białowieskim Ośrodkiem Kultury i Oddziałem PTTK w Białowieży, przy wsparciu Patronów Medialnych - Telewizji Polskiej SA Oddział w Białymstoku, Polskiego Radia Białystok SA i "Gazety Współczesnej" oraz dzięki zaangażowaniu i dofinansowaniu jej przez firmy: „POLBUD”, „DOM-LUX” Michał Puc, Zakład Instalatorstwa Elektrycznego – Piotr Bołtromiuk, Firma Transportowa „Bojar” – Transport, Kompania piwowarska „Dojlidy” – Białystok, Kancelaria Notarialna Stefan Wasiluk i „Karmel” – Szymon Andrejuk.

„Peretocze 2006” odbyło się w ramach projektu „Polsko – Białoruskie Prezentacje Kultury Wielkiego Księstwa Litewskiego”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska – Białoruś – Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC 2004-2006 oraz ze środków budżetu państwa pod Patronatem Euroregionu „Puszcza Białowieska”.

http://www.festiwal-hajnowka.pl/cpr

.
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=622

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401