Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy

dzień międzynarodowej solidarności dla Puszczy Białowieskiej

Przyroda, ekologia, ochrona środowiska / Puszcza Białowieska
Data: 02 Mar 2006 - 17:56

INFORMACJA PRASOWA

3 marca 2006

dzień międzynarodowej solidarności dla Puszczy Białowieskiej

Białowieża International Solidarity Network (BISON) to nazwa światowej akcji obywatelskiej dla Puszczy Białowieskiej (http://bison.org.pl). 

  • W dniu 3 marca br. w wielu miastach świata (m. in. Londyn – Wielka Brytania, Bratysława - Słowacja, Helsinki - Finlandia, Kampala - Uganda, Dublin - Irlandia, Lipsk - Niemcy, Colombo – Sri Lanka, Praga - Czechy, Pretoria – Afryka Południowa, Sydney, Melbourne, Canberra - Australia, Bukareszt - Rumunia, Seul – Korea Płd., Toronto - Kanada, Kijów - Ukraina, Tokio - Japonia, Zagrzeb – Chorwacja, Nowy Jork, San Francisco - USA) odbędą się akcje solidarności dla Puszczy Białowieskiej pod hasłami „Jedna Puszcza!”. Międzynarodowa delegacja BISON będzie tego dnia w Warszawie aby spotkać się z panią minister Ewą Juńczyk Ziomicką. Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 11:00 w biurze prezydenta przy ul. Wiejskiej 10.

  • Celem akcji jest zwrócenie uwagi świata na to, że ostatni na niżu Europy las naturalny o cechach pierwotnych ulega ciągłej degradacji skutkiem trwających po stronie polskiej i białoruskiej wyrębów i braku spójnej wizji ochrony i zarządzania, Tylko 15% polskiej części jest parkiem narodowym. Tysiące listów jakie od wielu dni napływają ze świata do prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wizyty w polskich ambasadach mają wzmocnić apel do Prezydenta RP o objęcie osobistym protektoratem Puszczy Białowieskiej.

  • W styczniu br. czworo przedstawicieli BISON z USA, Białorusi, Hiszpanii i Polski złożyło prezydentowi RP apel z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i interwencję w obronie Puszczy (konkretnie: chodzi o objęcie ochroną wszystkich fragmentów naturalnego pochodzenia, bo nie były o­ne sadzone ręką ludzką i stanowią o wyjątkowym charakterze Puszczy; opracowanie planu ochronnego dla całego obszaru Puszczy w oparciu o waloryzację przyrodniczą i kulturową przy szerokiej konsultacji ponadregionalnej; zaprzestanie ingerencji w naturalne procesy na obszarach objętych ochroną.

  • Należy stworzyć plan objęcia całej polskiej części Puszczy parkiem narodowym pozyskując dla tego planu miejscowe społeczności. W porozumieniu ze stroną białoruską należy dążyć do utworzenia ponadnarodowego rezerwatu Puszczy Białowieskiej – obszaru dziedzictwa ludzkości, do wypracowania wspólnych dla całej Puszczy zasad ochrony.

W związku z tą światową akcją w samej Białowieży odbędzie się koncert niezależnego białoruskiego artysty Todara, sygnatariusza apelu do prezydenta i zespołu „W–Z Orkiestra”. Inicjatorzy akcji dla ratowania Puszczy Białowieskiej postanowili przekazać cały dochód z koncertu na odbudowę spalonej w grudniu szkoły w Białowieży.

Z ramienia BISON: Eunice Blavascunas (USA) t: 885353572 e-mail: blavascunas@yahoo.com; Zmicier Waiciuszkiewicz (Białoruś); Nuria Selva Fernandez (Hiszpania) t: 600135676, e-mail: nuriaselva@poczta.onet.pl; prof. Tomasz Wesołowski t: 0713754037 e-mail: tomwes@biol.uni.wroc.pl,

Kontakt: bisonforest@yahoo.pl; Zenon Kruczyński t:696604746

oraz John Seed Rainforest Information Centre johnseed1@ozemail.com.au;

http://bison.org.pl, http://bison.org.pl;

http://forests.org/action/alert.asp?id=poland http://www.globalresponse.org/emailcampaigns.php?record=2159
Artykul ze strony Hajnówka - Niezależny Portal Internetowy
http://gawra.bialowieza.com/

Adres WWW tego artykulu to:
http://gawra.bialowieza.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=539

Fatal error: Call to a member function Execute() on a non-object in /includes/pnSession.php on line 401