U nas swobodna wymiana myśli i poglądów
Nacisnij Prosze
16 Lut 2019 - 23:01
Strona Główna :: Forum NPH :: Poczta przez www :: Download :: Linki :: FAQ 
Szukaj   
Główne Menu
· Strona główna

Moduły
· Top lista
· Ciekawe strony
· Poleć nas
· Uwagi o stronie
· Kalendarz

Frekwencja
Obecnie jest 95 gosci i 0 uzytkowników online

Witam Nieznajomy, zostań użytkownikiem już dziś.


Login
 Użytkownik
 Hasło
 Zapamietaj mnie


Nie masz jeszcze konta? Możesz je założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dodatkowe przywileje jak np. konfigurowanie wyglądu strony, wysyłanie komentarzy z twoim imieniem i wiele innych.

Problemy z logowaniem?

 www.hajnowka.com.pl - Mecenas Kultury woj. Podlaskiego

Polecane strony
· Jerozolima
· Cerkiew - lokalna strona
· Regaty na zalewie Siemianówka
· Puszcza Białowieska i okolice

Bramki SMS
· Era
· Orange
· Plus
· Miasto Plusa

Rozklady PKP i PKS
· Rozkład jazdy PKS
· Rozkład jazdy PKP

Slowniki
Słownik Polsko - Białoruski

Lekarz internetowy
· Informacje medyczne
· Forum o służbie zdrowia

Ludzie związani z Hajnówką
· Piotr Gagan
· Aleksander Prokopiuk
· Andrzej Wilczyński

Współpracujemy z
Towarzystwo
Ochrony
Krajobrazu
Towarzystwo Ochrony Krajobrazu

Archiwum
· Poprzednia wersja strony
· Trochę nauki
· Poezja
· Grupa teatralna

Napisz do nas

redakcja@hajnowka.com.pl


I cóż tam, za tym płotem?
Autor: lgnn Opublikowano: 25 Wrz 2004 - 22:37
Ochrona Krajobrazu A za tym płotem właśnie Puszcza Białowieska, którą wszyscy się szczycimy, o której dużo gadamy, która jest tuż obok, a równocześnie tak daleko.W czwartek 23 września w sali kinowej Muzeum Kultury Białoruskiej odbyło się spotkanie pt. „Puszcza za płotem”. Spotkanie prowadziły trzy młode osoby, tegoroczni absolwenci LOzDNJB w Hajnówce, a mianowicie: Elwira Plis, Natalia Lemiesz i Paweł Białomyzy.

 Puszcz ginie.

Kanwą spotkania był pokaz prezentacji fotograficznej o tym samym tytule. Zebrało się niemało ludzi, chętnych popatrzeć, posłuchać, podyskutować. Przyszło sporo młodzieży, której na sercu leży dobro Puszczy, wielu ludzi starszych, którzy pamiętają Puszcze z-przed 50-60 laty.

Dyskusja cały czas kręciła się wokół głównego tematu, ale również zahaczano tematy bliskie i bardziej oddalone.

'Prowadzący

Wspaniale, że młodym boli problem ochrony Puszczy, dobrze, że wiele osób rozumie te problemy. Nie zabrakło również takich, co myślą inaczej. Na przykład Pan Jan Chilimoniuk, powiedział: (cytuję dosłownie)”Wy młodzi nie macie prawa mówić o ochronie Puszczy, bo nie znacie się na tym. To nie wasza sprawa. Puszczą niech się zajmują leśnicy i naukowcy, bo się na tym znają, a wy zajmijcie się nauką, studiujcie i nie wpychajcie nos w nie swoje sprawy. Jakim prawem jeździliście do Ministra Środowiska? To jest sprawa urzędników...” W podobnym duchu była cała wypowiedź Pana Chilimoniuka, przy czym nikt nie mógł wtrącić słowo w swoją obronę, ponieważ to tylko rozwścieczało mówcę i już.

Nie mogli wtrącić słowo na spotkaniu, ale powiemy teraz: „Panie Chilimoniuk i Panu podobne, otóż, to jest właśnie nasza sprawa, bo kto jak nie my, mieszkające ty, może obronić Puszczę przed zagładą? Do Ministra jeździli i jeździć będziemy, aż nie usłyszy nasz głos i nie podejmie stosowne działania. Nie my jesteśmy na posługach u urzędników, a o­ni u nas, i pora Panu już to zrozumieć. Panu i podobno myślącym.”

Na spotkaniu

Byli również tacy, którzy tylko chcieli zaistnieć w telewizji (przebieg całego spotkania nagrywała ekipa TVP2), bo wstając z zapytaniem, czy komentarzem mówili jednocześnie „za” i „sprzeciw”, nie umiejąc sprecyzować swoje wypowiedzi, takie po prostu „ple-ple-ple...”

 Na spotkaniu

Zabrakło, natomiast na sali urzędników i radnych miejskich, gminnych i powiatowych, choć wiedzieli o tym spotkaniu wcześniej, niektórzy nawet dostali zaproszenia do rąk własnych. Chyba, po prostu, nie mieli nic do powiedzenia, albo się bali, że młodzi rozbiją ich teorię w szczęt i będzie im głupio z tego powodu. Tak czy owak, cieszę się, że jednak ktoś myśli o Puszczy nie jak o lesie gospodarczym, z którego można pompować duże pieniądze, lecz krótko, tylko jak o przecudnym fragmencie pierwotnego lasu, w którym można odnaleźć naturalną równowagę, który trzeba zachować przyszłym pokoleniom, by mogły podziwiać to piękno.

lgnn

 
Powiązane odysłacze
· Tow. Ochrony Krajobrazów
· Białowieża
· Wiecej o Ochrona Krajobrazu
· Artykuly uzytkownika lgnn


Najczesciej czytany artykul w Ochrona Krajobrazu:
Haćki - jednym z najciekawszych obszarów archeologicznych w Polsce


I cóż tam, za tym płotem? | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarze
Próg
  
Komentarze sa wlasnoscia ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialnosci za ich tresc.
PostNuke :: Wsparcie PostNuke :: Programiści 

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia Redakcji www.hajnowka.com.pl. Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody Redakcji.

Kontakt do Redakcji  redakcja@hajnowka.com.pl

Prywatna strona prowadzona społecznie przez grono przyjaciół.
Kontakt: redakcja@hajnowka.com.pl